Frukost-talk

Connecting the dots between people, technology and AI

Hur mycket tid går egentligen åt till att leta efter information, växla mellan system och hantera sådant som borde vara enkelt?

Information utspridd i flera system, tidskrävande arbetsmoment och medarbetare som lägger onödig tid på att leta efter svar. Digital komplexitet kostar både tid, pengar och engagemang. Och när nya verktyg och AI-lösningar läggs till utan att fungera ihop med det som redan finns riskerar problemen att växa.

Välkommen till ett Breakfast Talk på Campus Stockholm där vi tillsammans med Sitevision pratar om hur vi kan förenkla medarbetarnas vardag, ta vara på möjligheterna med AI och samtidigt skapa större värde för verksamheten.

Från fler verktyg till smartare arbetssätt

Under vårt Breakfast Talk visar vi hur AI kan bli en naturlig del av medarbetarnas arbetsdag och hjälpa dem att hitta rätt information, få svar på frågor och stöd i sina arbetsuppgifter, utan att bli ännu ett verktyg att hålla reda på.

Sitevisions plattform gör det möjligt att hantera intranät, webbplatser, portaler och appar i samma lösning. Genom att koppla ihop plattformen med befintliga system kan medarbetarna få tillgång till information och verktyg på ett och samma ställe, i stället för att behöva leta på flera håll.

Från bättre medarbetarupplevelse till affärsvärde

När medarbetarna får bättre förutsättningar att göra sitt jobb skapas värde för hela verksamheten. Mindre tid går åt till att söka information och hantera tidskrävande arbetsmoment. Det frigör tid för kundservice och andra uppgifter som gör skillnad, samtidigt som organisationen kan få mer nytta av sina befintliga investeringar.

Med konkreta exempel från verkligheten visar vi hur andra organisationer arbetar med AI och digitala lösningar för att minska komplexiteten, förbättra medarbetarupplevelsen och skapa större verksamhetsnytta.

Vi kommer att prata om

  • AI i praktiken. Hur AI kan bli ett naturligt stöd i arbetet och göra kunskap mer tillgänglig.
  • Från komplexitet till verksamhetsnytta. Hur bättre samverkan mellan information, kommunikation och verktyg kan skapa värde för både medarbetare och verksamhet.
  • Erfarenheter och nästa steg. Exempel från andra organisationer och vad du behöver tänka på för att komma vidare.

För vem?

Vårt breakfast-talk är kostnadsfritt och riktar sig till dig som arbetar med digital utveckling, IT, intranät, internkommunikation eller medarbetarupplevelse och vill förstå hur AI och smartare digitala arbetssätt kan skapa värde för både medarbetare och verksamhet.

Börja dagen med en god frukost hos iO i samarbete med Sitevision.

Talare

Ulrika Runge

Project manager, iO

Ulrika är projektledare på iO och har över 15 års erfarenhet av digital utveckling. Hon leder utvecklingsteam och ser till att projekt går från idé till något som fungerar i vardagen, med fokus på det som gör nytta för användarna.

Gustav Camestig

Affärsansvarig, Sitevision

Gustav arbetar med kundupplevelser och digitala lösningar inom en rad olika branscher, från offentlig sektor till företag inom retail, industri och energibolag. Med lång erfarenhet av komplexa organisationer handlar hans arbete om att förstå kundernas behov och omsätta dem i lösningar som skapar verkligt värde. Oavsett om det handlar om en app som når ut till medarbetarna eller en webbplats som förenklar vardagen för kunder och medborgare.